7. Stručne o RDS

Radio Data System, CENELEC EN 50067 standard)

Radio Data System (RDS) je prenos doplnkových informačných údajov prostredníctvom FM vysielačov v pásme VKV II (87.5 - 108.0 MHz). Prenášané informácie sú namodulované so zdvihom 5kHz na nosnej frekvecnii 57 kHz na kanáli rozhlasového vysielania tak, že ich nie je možné počuť v prenášanom programe. Frekvenčné spektrum celého MPX signálu je na nasledujúc7om obrázku

Dáta sú vysielané s rýchlosťou 1187,5 bitu za sekundu, rozdelené do skupín po 104 bitoch. Teda za sekundu je vyslaných viac ako 11 skupín. Bitová štruktúra je znázornená na nasledujúcich obrázkoch

Najpoužívanejšie služby

s ktorými sa môžete stretnúť aj na svojom prijímači sú:

1.PS (Program Service) - Názov stanice

Názov stanice, ktorú práve počúvame. Zobrazuje sa na displeji v rozsahu 8 písmen. (napr. "ROCK_FM_", "_REBECA_" a pod.)

2.RT (Radio Text)

Zobrazuje na displeji prijímača ľubovoľný text vysielaný zo štúdia - rôzne správy, inzeráty, reklamy a telefónne čísla. V zahraničí je napríklad možné prostredníctvom tejto služby zistiť meno interpreta a názov skladby. Dekodérom rádiotextu nemôžu byť z bezpečnostných dôvodov vybavené autorádia, preto ju v podstate nájdeme iba na vežiach a tuneroch. (Pozor, RADIOTEXT sa často mýli s dynamickým PS. Dynamické PS je to, čo vysiela KIKS či Dúha )

3.PI (Programme Identification) - identifikačný kód

Ide o štvormiestny kód v šestnástkovej sústave, podľa ktorého prijímač rozlišuje jednotlivé programy. Prvé číslo tohto kódu určuje krajinu, Pre Slovensko sú určené PI kódy, ktoré začínajú 5-kou (Pomocou PI je príjmač schopný rozlíšiť jeden program od iného, toto sa používa v spojení s funkciou AF. Na rozlíšenie nie je používaný názov na displeji - čiže ak by dva rôzne programy s PS: "ROCK-FM_" a "_DEVIN___" mali ten istý PI kód, pre prijímač by to bol jeden a ten istý program.)

4.AF (Alternative Frequencies) - alternatívne frekvencie

Služba využívaná hlavne mobilnými príjmačmi. AF je vlastne zoznam frekvencií, na ktoré príjmač pri aktivovanej funkcii AF preladí pri zoslabnutí signálu naladeného vysielača. ( Napr. pri naladenom programe S3 a zapnutej funkcii AF si prijímač stále vyhodnocuje kvalitu signálu, pri jej zhoršení "nahliadne" do zoznamu AF, pomocou PI si overí, či je to skutočne ten istý program a potom preladí na kmitočet so silnejším signálom.)

5.CT (Clock Time) - presný čas

Táto služba poskytuje aktuálny čas. S jej vužitím sa stretneme najmä pri autorádiách a tuneroch, ktoré si vedia 'vytihanuť' presný čas a dátum z CT. (Je to veľmi výhodné najmä pri zmene letného a zimného času alebo pri výpadku prúdu, stačí naladiť stanicu, ktorá vysiela CT a hodiny sú nastavené.)

6.TP (Traffic Program) - Identifikácia stanice vysielajúcej dopravné hlásenia

Indikuje, že vysielaný rozhlasový program zaraďuje do vysielania aj dopravné správy a zároveň slúži na automatické vyhľadávanie staníc, ktoré vysielajú dopravné správy. ( Táto služba Vás má za úlohu iba informovať o tom, že máte naladenú stanicu, ktorá vysiela dopravné správy cez RDS a Vy si teda môžete v pokoji v aute (pri zapnutej funkcii TA) vychutnávať Vašu obľúbenú kazetu či CD-čko a napriek tomu neprídete o najnovšie informácie o zápchach (samozrejme dopravných :-)

7.TA (Traffic Announcement) - Identifikácia dopravného programu

Poskytuje informácie o začaiatku a ukončení vysielania dopravných správ. Príjímač sa automaticky prepne na príjem dopravného hlásenia a po skončení sa automaticky vráti späť do pôvodnej polohy. (Táto funkcia slúži len na to, aby príjímač presne vedel, kedy Vám "zrušiť" zvuk z CD či kazety (či nebodaj DAT, alebo MD), alebo len pridať zvuk, aby ste si mohli vypočuť čo sa to zase na tých naších cestách slovenských deje a naopak kedy Vám opäť pustiť kazetku ;-)

8.EON (Enhanced Other Network) - Rozšírené informácie o iných sieťach

Umožňuje počúvanie dopravných informácií, ktoré sú vysielané v iných VKV sieťach a to aj vtedy, keď prijímač nie je naladený na stanicu, ktorá vysiela dopravné informácie. (S reálnym využitím tejto funkcie sa zatiaľ na Slovensku (ako aj v celej východnej Európe vuobec nestretnete :-((( Ale keď to niekedy bude fungovať, tak to bude vyzerať asi takto - budete mať naladené S3-Rock FM a na Slovensku 1 budú hlásiť dopravné správy. Vaše rádio automaticky preladí na "esjednotku", vy si vypočujete dopravné info na S1 no a potom sa prijímač opäť vráti na "rokefemko". Úmyselne uvádzam S1 a S3, pretože ... aby toto všetko fungovalo, je potrebná vzájomná dohoda staníc, čo na našom rodnom Slovensku až tak ľahké nebude ... ;-(

9.PTY (Program TYpe) - Typ programu

Informuje o jednotlivých druhoch porgramu a zároveň umožňuje aj ich výhľadávanie či dokonca vzhľadom na PTY automaticky nastavovať ekvalizér. Typy programov sú očíslované od 0 do 30 a to nasledovne: (kódy 16-30 nie sú štandartom v našich zemepisných šírkach)

01: (News    ) - Správy              16: (Weather ) - Počasie
02: (Affairs ) - Bežné udalosti      17: (Finance ) - Finančníctvo
03: (Info    ) - Informácie          18: (Children) - Vysileanie pre deti
04: (Sport   ) - Šport               19: (Social A) - Spoločenské udalosti
05: (Educate ) - Vzdelávanie         20: (Religion) - Náboženské vysielanie
06: (Drama   ) - Rozhlas. hry        21: (Phone In) - Telefonát zaradený do vys.
07: (Culture ) - Kultúrne vysielanie 22: (Travel  ) - Cestovateľské informácie
08: (Science ) - Veda                23: (Leisure ) - Hobby, voľný čas
09: (Varied  ) - Rôzne, nezaradené   24: (Jazz    ) - Jazzová hudba
10: (Pop M   ) - Populárna hudba     25: (Country ) - Country hudba
11: (Rock M  ) - Rocková hudba       26: (National) - Národné vys.
12: (M.O.R M ) - Stredný prúd        27: (Oldies  ) - Nestarnúce melódie
13: (Light M ) - Ľahká klasika       28: (Folk M  ) - Folková hudba
14: (Classics) - Vážna hudba         29: (Document) - Dokumentárne vys.
15: (Other M ) - Nezaradená hudba    30: (Traffic ) - Dopravné informácie

Číslo 31 (ALARM) - je rezervované pre poplachové hlásenia určené pre širokú verejnosť. (Ďaľšia veľmi zaujímavá funkcia, ktorá Vás má za úlohu informovať, aký druh programu to vlastne počúvate. Ide o dynamickú funkciu, čiže je možné ju meniť priamo z vysielacieho štúdia podľa toho, čo sa práve vysiela. Opäť zatiaľ na Slovensku málo využívaná funkcia, mnohé stanice PTY nevysielajú , väčšina má nastavené VARIED a zvyšok má fixne nastavené jedno PTY - zvyčajne POP_M. Potom to vyzerá veľmi zaujímavo, najmä vtedy, keď pri PTY: POP_M bežia Jubilanti :-).

10.MS (Music/Speech) - Hudba/reč

Automatické prepájanie - regulácia hlasitosti príjímača pri vysielaní hudby a slova. (Nič zložité - keď to funguje správne, tak Váš prijímač automaticky zvýši hlasitosť pokecu medzi pesničkami.) Služba sa zatiaľ nepoužíva.

11.RP (Radio Paging) - Hudba/reč

Slovenské telekomunikácie využívajú existujúcu sieť FM vysielačov na šírenie správ, ktoré sú určené pre majiteľov vreckového textového prijímača (pager)

12.PIN (Program Identification Number)

Označuje jednotlivé vysielané relácie číslami, pomocou ktorých je možné zabezpečiť si atuomatické nahrávanie jednotlivých relácií na magnetofón. (Niečo obdobné ako VPS pri televíznom vysielaní.) Tento text je prebratý s láskavým dovolením autora Karola Ďuriša. Podrobnejšie informácie sa dajú získať na jeho stránkach www.vysielace.sk.

V prílohe je uvedených niekoľko článkov týkajúcich sa spôsobu kódovania RDS signálu

Obrazovka ovládacieho programu pre RDS kóder 25kB



ďalšia kapitola
predchádzajúca kapitola
Spať na obsah